Насловна / Архитектура / Топ 10 највисоки згради во светот за 2020 година – ниту една не е во САД

Топ 10 највисоки згради во светот за 2020 година – ниту една не е во САД

Облакодерите симболот на повеќедецениската моќ на САД преточена во бетон, челик и стакло, полека бледее. Приматот веќе го превзема истокот, особено Кина. Така за првпат на ранг листата на највисоки згради во 2020 година, нема ниту една зграда од САД. Но, затоа дури 6 од нив се наоѓаат во Кина.

tallest1

 

Листата изгледа вака:

10. Chao Tai Fook Centre, Гуангжу, Кина. Има 11 ката и висока е 530 метри.

9. Chao Tai Fook Centre, Тианџин, Кина. Идентична височина од 530 метри и 97 ката.

8. Lotte World Tower, Сеул, Јужна Кореја. Има 123 ката и височина од 555 метри.

7. Pearl of the North, Шенјанг, Кина. Височина од 568 метри со 111 ката.

6. Ping An International Finance Centre, Шенжен, Кина. Има 115 ката со 599 метри височина.

5. Makkah Clock Royal Tower Hotel, Мека, Саудиска Арабија. Височина од 601 метар на 120 ката.

4. Shanghai Tower, Шангај, Кина. Има 121 ката и височина од 632 метри.

3. Wuhan Greenland Centre, Вухан, Кина. Височина од 636 метри и 125 ката.

2. Burj Kalifa, Дубаи, Обединети Арапски Емирати. Има 163 ката и височина од 828 метри.

1. Kingdom Tower, Џеда, Саудиска Арабија. Точно 1000 метри височина и 167 ката

tallest2

tallest3

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top