Насловна / Арт и дизајн / Тиквите на Yayoi Kusama во центарот на Милано

Тиквите на Yayoi Kusama во центарот на Милано

На централниот милански плоштад Piazza San Babila се појави непогрешливиот допир на Yayoi Kusama. Всушност, Louis Vuitton го прослави отворањето на својот нов милански простор, во поранешната Garage Traversi на Via Bagutta, со импресивна инсталација инспирирана од уметноста на Kusama и мотиви што се повторуваат, која се шири на блискиот плоштад со четири тикви на јапонската уметница.

2

Новите простори на Maison се развиваат на три нивоа: две посветени на малопродажба и едно за специјални проекти, вклучувајќи уметнички и културни соработки, почнувајќи со „Creating Infinity. I mondi di Yayoi Kusama e Louis Vuitton”, врска на светското претставување на колекцијата Louis Vuitton x Yayoi Kusama.

3

„Creating Infinity. I mondi di Yayoi Kusama e Louis Vuitton”, е првиот специјален проект развиен во рамки на реновирањето на поранешната Garage Traversi, новиот простор на Louis Vuitton во модната престолнина на Италија.

6

Иконичните жолти и црни точки на прославената јапонска уметница, „Infinity Dots“, го напаѓа просторот, почнувајќи од витрините, а потоа ги контаминира сите внатрешни површини, кои се рефлектираат, бескрајно се множат. На терасата на зградата и на Piazzi San Babila се истакнуваат познатите џиновски тикви со јарки бои, инспирирани од познатата тема на Kusama – „Тикви“.

1

5

7

4

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top