Насловна / Арт и дизајн / Tesla лансираше пиво во шише инспирирано од Cybertruck

Tesla лансираше пиво во шише инспирирано од Cybertruck

Откако лансираше сопствена текила, Tesla се враќа во светот на пијалоците, дебитирајќи со пиво GigaBier, кое се произведува во берлинската Gigafactory со шише во облик на електрично возило.

Кога пред неколку години беше отворена сега веќе успешната Tesla Gigafactory во Берлин, церемонијата ја следеше ветувањето на Маск за претстојното лансирање на пиво. Оттогаш, немаше дополнителни информации за ова, а пмногумина претпоставуваа дека објавата на Маск не е ништо повеќе од уште една галама.

2

Но, откако ја лансираше сопствената текила (која всушност започна како првоаприлска шега), Тesla сега прави и пиво.

Се разбира, она што се издвојува е самото шише, чиј дизајн е можеби највпечатливиот аспект на ова издание (покрај фактот што технолошката компанија всушност го направи пивото).

Според описот на компанијата, вкусот на пивото вклучува ноти на цитрус, бергамот и слатко овошје.

30

Tesla GigaBier е дизајнирано да ја имитира формата на Cybertruck додека ја почитува 500-годишната традиција на германското производство на пиво Reinheitsgebot. Ова ограничено издание на пиво pilsner, приготвено во Берлин е во шише со беспрекорна сјајна црна обвивка со воден печат на Giga што свети во мрак. Елеганто пакување со три шишиња од по 330 милилитри Tesla GigaBier, чини 89 евра и може да се нарача тука.

Испрати коментар

Scroll To Top