Насловна / Арт и дизајн / Светилка која имитира зора, пладне и самрак

Светилка која имитира зора, пладне и самрак

Оваа светилка долга 85 сантиметри е дело на студиото Марјан ван Аубел, чија цел е да создаде самостојни предмети што можат да се полнат со светлина.

lamba

Сончевата ламба е составена од соларни ќелии создадени во соработка со еден од најнапредните европски центри за истражување на енергијата ECN.TNO.

lamba2

Се полни во текот на денот и, доколку е потребно, создава природна светлина, имитирајќи ги трите моменти што Сонцето ни ги претставува секој ден: зора, пладне и самрак.

За целосна атмосфера – светилката може да се обеси за да виси, благодарение на две метални жици.

Sunne дефинитивно изгледа како прилично моќна прозрачна капсула што ќе го излекува секој агол од домот.

lamba1

lamba3

 

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top