Насловна / Градежништво / Спортскиот комплекс „Јане Сандански“ готов годинава

Спортскиот комплекс „Јане Сандански“ готов годинава

SC Jane Sandanski viz05
Спортскиот комплекс „Јане Сандански“, кој се гради на местото на старата сала во населбата Аеродром, ќе биде готов годинава, најавуваат од општина Аеродром.

Изградбата трае веќе една година, а рокот за завршување е 18 месеци. Kапацитетот на комплексот е 5.000 гледачи, додека во малата помошна сала ќе има место за илјада посетители. Во рамки на спортскиот комплекс се градат и други комерцијални содржини, како хотел, базен, финтес и спа-центар. Исто така, ќе има и административен дел, амбуланта, сала за состаноци и друго.

„Јане Сандански“го гради рускиот бизнисмен Сергеј Самсоненко и тоа во согласност со стандардите на Европската кошаркарска и ракометна федерација. Тој ќе вложи сопствени средства, а според договорот потпишан со Општина Аеродром за возврат ќе ја стопанисува салата во наредните 35 години.Комплекост ќе се простира на површина од 11.000 квадратни метри. Во него е предвидено да тренираат кошаркарскиот тим на МЗТ, како и женскиот ракометен клуб.

Испрати коментар

Scroll To Top