Насловна / Вести / Современо живеење во прегратка на историска зграда од 19. век во Монтреал

Современо живеење во прегратка на историска зграда од 19. век во Монтреал

Овој проект претставува извонредна станбена трансформација во историска зграда од средината на 19. век лоцирана во срцето на Монтреал.

8

Со значајна историја на областа каде некогаш се наоѓала текстилна фабрика, интервенцијата на бирото La Firme го преобликувала овој простор во современ дом кој ја отсликува страста на неговите станари. Бирото за дизајн, архитектура и изградба од Монтреал е познато по својот иновативен пристап, а овој проект е и добитник на награда во категоријата реновирање на престижните награди за дизајн.

4

Реновирањето се карактеризира со деликатна рамнотежа помеѓу историските корени и современата форма благодарение на внимателниот проектантски пристап. Оригиналната архитектура на зградата е максимално зачувана, истакнувајќи ги масивните греди од ела, ѕидовите од тули и структурните сводови кои ги дефинираат границите во внатрешноста.

9

Спротивставувајќи се на зачуваните елементи, архитектите додале помодерни елементи, вклучително и структура од бел даб што го организира просторот. Камените акценти ја надополнуваат едноставната палета на материјали што се користат во ентериерот. Централниот дел на дизајнот се состои од екструдирани волумени во форма на мултифункционални блокови од бел даб, поставени во празен распоред за суптилно да го дефинираат просторот.

3 2

Овие блокови служат за различни функции, вклучувајќи кујна, гардероба, место за кафе, главна спална соба, бања, галерија, зимска градина и простор за медитација. Покрај дефинирањето на просторот, кабинетите од бел даб обезбедуваат многу дополнителен простор за складирање.

10

Проектот не само што го чува историското наследство, туку создава и темели за иднината. Преку внимателна работа, просторот што дише со историја се обликува во нешто што го почитува минатото, но ги поставува темелите за модерен начин на живот. Додека дизајнот е целосно прилагоден на животниот стил на домаќинот.

7

Кујната е централниот дел на просторот и се карактеризира со уникатна гранитна плоча од лабрадорит со заоблен пулт од нерѓосувачки челик. Големата дневна соба на две нивоа нуди прекрасен поглед на околната природа, додека спалната соба содржи ормари за двојна намена, вклучувајќи место за колекција вина.

1

Бањата е со плочки во нежно зелено-сива нијанса, со мермерен ѕид кој на ентериерот му дава дополнително ниво на луксуз. Лента од стаклени блокови додава ретро дизајнот од 1980-тите, дозволувајќи природната светлина да ја преплави просторијата.

На овој начин, трансформацијата на оригиналниот простор за живеење претставува совршен модел на интеграција на модерниот живот во богатата историска структура на Монтреал.

6 5

Испрати коментар

Scroll To Top