Насловна / Вести / Швајцарија забранува продажба на „фризираните“ Фолксвагени

Швајцарија забранува продажба на „фризираните“ Фолксвагени

Volksvagen friziran zabranet vo svajcarija

Одлуката за привремена забрана на продажбата на возила од групата Volkswagen, опремени со спорниот софтвер кој ги лажира податоците за емисијата на штетни гасови за време на еко-тестот, во Швајцарија стапи на сила на 5ти октомври, соопшти Здружението за патишта (OFROU).

Volksvagen skandal

Оваа мерка се однесува на возилата од марките „Ауди“, „Сеат“, Шкода“ и „Фолксваген“ произведени во периодот од 2009 до 2014 година, во категоријата „Еуро 5“ и со дизел мотори во верзија од 1,2 литри, 1,6 и 2,0 литри. Компанијата AMAG,  најголемиот увозник на VW во Швајцарија објави дека со аферата во таа земја погодени се 129.000 автомобили.

 

 

Испрати коментар

Scroll To Top