Насловна / Вести / Се уште не е доцна да ги засадите овие летни растенија

Се уште не е доцна да ги засадите овие летни растенија

Летните цвеќиња се како шарен тепих кој може да го разубави вашиот двор или тераса во топлите месеци…

Можеби до сега немавте шанса да засадите цвеќе, но сепак имате време да уживате во сиот шарм што можат да ги донесат летните растенија. Со разновиден избор на брзорастечки цвеќиња, можете лесно да додадете боја и живост во вашиот надворешен простор.

Оплеменувањето на вашиот двор или балкон со шарени цвеќиња не само што додава естетска вредност, туку создава и пријатна атмосфера за релаксација и уживање во летните денови. Со неколку практични совети и малку грижа, можете да создадете рајска градина веднаш пред вашата врата, со што ќе имате удобно и мирно место за одмор и дружење.

Уживањето во летните цвеќиња носи не само естетско задоволство, туку и ја поддржува биолошката разновидност и привлекува корисни инсекти како пчелите и пеперутките.

Овие шест прекрасни растенија можете да ги засадите уште денес.

ЦИНИЈА

Цинијата брзо расте на летните горештини, понекогаш од семе до цвет поминуваат помалку од два месеци Тие имаат и долго време на цветање, кое трае од два до пет месеци, па можете да уживате во овие шарени цвеќиња од крајот на летото до есента.

ХИБИСКУС

Отпорниот хибискус може да толерира низа услови, а истовремено обезбедува големо, тропскио цветање. Сепак, генерално се препорачува семето хибискус да се сади во затворен простор неколку недели однапред, па можеби е најдобро да земете растение хибискус од вашиот локален градинарски центар ако сакате побрзи резултати. Растенијата обично цветаат два до три месеци, од август до октомври.

НЕВЕН

Невенот носи интензивно портокалова и жолта боја на своите темно зелени лисја налик на папрат, па така овие цветови дефинитивно се впечатлив додаток на секоја градина. На овие цвеќиња им требаат околу два месеци за да израснат, па сè уште можете да ги засадите во јуни и да уживате во нивното цветање почнувајќи од август.

МАНДЕВИЛА

Мандевила е тропска лоза со сјајни зелени лисја и големи, впечатливи цветови. Ова растение, кое не бара премногу одржување, има долг период на цветање, почнувајќи веќе кон крајот на пролетта и трае до првиот мраз. Mандевила е исто така популарен избор за одгледување во големи саксии и е одличен додаток на тераси, балкони и предни тремови.

СКАБИОЗА

Цветот на скабиоза го добил името по бројните прашници кои изгледаат како игли од главата на цветот. Времето на цветање трае од лето до есен, но се препорачува да се започне со семе во затворен простор неколку недели однапред, а можеби ќе сакате да започнете со растение со корени. Ова растение најдобро се чувствува во умерени клими или во делумна сенка во потопли клими.

ЕХИНАЦЕА

Прекрасниот цвет налик на конус е популарно повеќегодишно диво цвеќе со впечатлив цвет. Најчестиот начин за одгледување ехинацеа е да се купат растенија од расадник – мало растение се сади директно во земја, и тоа она што допрва треба да процвета. Потоа можете да седнете и да уживате во виолетовите цвеќиња цело лето – и повторно следната година кога ќе се вратат.

Испрати коментар

Scroll To Top