Насловна / Вести / Се урна уште еден мост во Италија

Се урна уште еден мост во Италија

Во италијанскиот регион Тоскана се сруши мост на реката Магра, што е последниот случај на пропаѓање на инфраструктурата во земјата по неколку години запоставување.

most
Во моментот на уривањето, на мостот имало само два камиони, бидејќи сообраќајот во Италија е слаб поради сообраќајната забрана за спречување на пандемијата на коронавирус. Според италијанските медиуми, еден од возачите бил хоспитализиран.
Италијанската агенција за патишта Анас минатата година испратила инспектори да ја проверат безбедноста на мостот бидејќи поради обилни врнежи од дожд се појавила пукнатина.

most1
Тие одлучиле дека мостот во Аула, провинцијата Маса Карара, може да се користи за сообраќај.
Градоначалникот на Аула, Роберто Валетини, напиша за новинската агенција „Анас“ дека тешките камиони постојано го користеле тој мост со две ленти заради затворањето на околните патишта.

most2
Италијанските власти сè уште го обновуваат сообраќајниот мост Моранди во Џенова што се урна во август 2018 година за време на невреме.
Во ноември 2019 година, дел од вијадуктот на патот помеѓу Савона и Торино се распадна како резултат на свлечиштето предизвикано од поројниот дожд, а жртви немаше.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top