Насловна / Вести / Самитот за климата во Париз во сенка на тероризмот

Самитот за климата во Париз во сенка на тероризмот

FRANCE-ENVIRONMENT-CLIMATE-COP21

Големиот самит за климата на ОН, кој во Париз на 30 ноември треба да собере 50.000 луѓе, сепак ќе се одржи иако е сериозно засенет со неодамнешните терористички напади. Некои промотивни настани како webcast од Ајфеловата кула веќе се откажани. Американскиот претседател Обама и десетици светски лидери, како и илјадници еколошки активисти ќе допатуваат во Париз.

samit za klima pariz vlez

Нејасно е дали нападите кои се случија ќе доведат до одлговлекување на преговорите на кои се работи во последната година, но потполно е јасно дека мерките за безбедност ќе бидат на драматично високо ниво.

Samit za klima pariz kineski paviljon

Аналитичарите оценуваат дека Барак Обама како голем адвокат во борбата против климатските промени, ќе го искористи париското крвопролевање за да укаже уште еднаш на сериозноста на климатските промени како фактор кој ја поттикнува политичката нестабилност, сиромаштијата и радикализмот.

 

 

 

 

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top