Насловна / Архитектура / Реновирање на куќа од средината на 19 век

Реновирање на куќа од средината на 19 век

Стара куќа од 1850 година е претворена во уникатна зграда украсена со комбинација на рурална архитектура и модерна декорација со привлечни и уникатни парчиња мебел.

kuka

Шармантниот средновековен град Палс се наоѓа на само неколку километри од Коста Брава во Шпанија. Во оваа волшебна околина, привремена куќа од средината на 19 век претрпе неверојатно обновување.

Архитектката Глорија Дуран Торелас е одговорна за новиот изглед на куќата, која ги усогласува минатото и сегашноста на ентериер кој го одзема здивот на совршен начин.

kuka1

Во секоја соба од домот, се гледа силната желба на архитектот да ги задржи архитектонските и структурните детали типични за старите селски куќи, во рамките на ентериерот што ја комбинира традицијата со модерните парчиња мебел и осветлување. Токму оваа хармонична мешавина од старо и ново и дава на селската куќа во Палс неодолив шарм и убавина.

kuka2

Светлиот и привлечен простор за живеење се простира на околу 800 квадратни метри, распределен на две нивоа од куќата. Отворениот простор е еден од главните концепти за дизајн, така што внатрешноста на куќата е поделена само кога е потребно.

kuka3

Идејата за отвореност и врска ги надминува границите на ентериерот благодарение на бројните површини на прозорците што ја замаглуваат границата помеѓу внатрешниот и надворешниот простор. Пространата дневна соба нуди поглед кон дворот, кој зафаќа импресивни 26 илјади квадратни метри.

kuka4

Просторот за дружење во дневната соба е врамен со удобни модуларни софи, нежни линии и бои.

Рачно плетените шпански ган ​​теписи носат посебен шарм низ спокојството на шарите и боите и ненаметливо ја истакнуваат убавината на просторот.

kuka5

Елементите што го носат шармот на минатото оставаат силен белег на просторот: ѕидови направени од изложен камен, високи тавани со видливи греди. Старите алатки, некогаш користени секој ден, сега украсуваат sидови како уметнички дела.

kuka6

Ѕидовите на првиот кат се отстранети, а просторот е визуелно поврзан со просторот за живеење на приземјето. Наместо класични sидови, сега има големи стаклени панели. Овој простор сега е апартман со делови за спиење, дружење и бања.

kuka7

Архитектката, чија специјалност е реновирање на стари куќи, уште еднаш покажува дека се раѓаат најубавите ентериери ако се почитува традицијата, а успехот на нејзиниот проект го потврди и реномираниот архитектонски портал Archilovers, прогласувајќи го за Најдобар проект за 2017 година.

kuka8

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top