Насловна / Вести / Ренцо Пијано доброволно сака да го дизајнира новиот мост во Џенова

Ренцо Пијано доброволно сака да го дизајнира новиот мост во Џенова

Познатиот италијански архитект Ренцо Пијано се понудил да дизајнира нова структура на мостот Миранда кој се распадна во неговата родна Џенова на почетокот на месецот.

Трагедијата се случи на 13 август, во средината на една страшна бура, кога делот од мостот се распадна на пругата што минуваше подолу и со неа понесе 43 луѓе. Во времето на падот, многу камиони и автомобили се наоѓаа на мостот. Понте Моранди, кој ја поврзува италијанската ривиера со брегот на Азур, е изграден во 1968 година, а неговата реконструкција била направена пред две години.

Renzo-Piano-TED-govor

Пијано за Observer рекол дека е премногу рано да се зборува за деталите за идната конструкција, но јасно е дека новиот мост мора да послужи како споменик на минатото, трагедијата и како олицетворение на „единство и соработка“. Според него, мостот како симбол никогаш не треба да падне, бидејќи на местото на мостот има ѕидови што ги делат луѓето наместо да се приклучат кон нив. Едно е сигурно, новиот мост мора да биде убав – не само во козметички поглед, туку и во пренесување на пораката за вистината и гордоста. Тоа мора да биде место каде што луѓето некако ќе ја препознаат трагедијата што се случи тука, но и повторно да биде одличен влез во градот. Сето ова треба да се направи без знаци на реторика – и во ова лежи најголемата стапица. Но, мислам дека ќе можеме да се извлечеме од него и да се обидеме да изразиме вистинска гордост и вредност”, објаснува познатиот архитект.

Пијано верува дека брзата реконструкција на мостот на Дин е императив за овој регион, бидејќи е витален дел од италијанскиот главен автопат А10 кој носи значаен дел од сообраќајната инфраструктура во оваа земја. Пијано, по своја иницијатива, се обратил на италијанската влада со предлогот за изградба на идната конструкција, бидејќи како што вели дека неговата должност е да одговори и да му помогне да знае како и што знае во таква кризна ситуација. Архитектот, во 2013 година, беше назначен за член на Сенатот на Републиката во италијанскиот парламент.

most-djenoa-782x527

Ова не е првпат Ренцо Пијано да е вклучен во обновувањето на италијанската инфраструктура по големите несреќи. Пред две години тој го водеше проектот за реконструкција на неколку италијански градови кои претрпеа голема штета во земјотресот што го погоди Апенинскиот полуостров.

Ренцо Пијано е нашироко познат по познатата Лондонска кула на Шрдот и Центарот Помпиду во Париз. Музејот на Кралската академија во Лондон оваа есен отвора голема изложба посветена на неговата кариера. Оваа година на главната конференција на TED, Пијано одржа веќе многу популарен говор за генијалните идеи на кои се базираа некои од најпознатите згради во светот.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top