Насловна / Вести / Прв пат по повеќе од 20 години: На Русија и е откажано учество на меѓународна енергетска конференција

Прв пат по повеќе од 20 години: На Русија и е откажано учество на меѓународна енергетска конференција

Организаторите на меѓународната енергетска конференција CERAWeek во последен момент ја откажаа регистрацијата на руските учесници, изјави генералниот конзул на Русија во Хјустон Александар Захаров.

„За жал, оваа година не учествуваме – првпат по повеќе од 20 години. Тие јасно ставија до знаење дека присуството на руски делегати на форумот е непожелно“, рече Захаров.

наф

Како што додаде, ова е првпат претставници на Русија, која е членка на „Големата нафтена тројка“, да не бидат официјално поканети на настанот. Во врска со тоа, се поставува прашањето како учесниците на форумот да разговараат и да ги анализираат проблемите на светската енергија без еден од најголемите производители и извозници на енергетски производи, рече Захаров.

Тој потсети дека на конференцијата пред полна сала во различни периоди успешно говореле лидерите на водечките руски нафтени и гасни компании – „Росњефт“, „Гаспром“, „Лукоил“.

наф1

Организаторите на конференцијата официјално не го коментираа фактот дека руските претставници годинава не учествуваат на форумот.

CERAWeek е најголемата и најавторитетната меѓународна конференција на која се дискутираат енергетски прашања. Се одржува секоја година во Хјустон. Форумот собира илјадници учесници од целиот свет, вклучително и претставници од различни сектори, индустриски компании и стручна заедница. Оваа година конференцијата се одржува од 6. до 10. март. Главната тема е „Навигација низ турбулентен свет: енергија, клима и безбедност“. Забележлива разлика во однос на минатогодишната формулација е оддалечувањето од фокусот на иновациите кон безбедносните прашања.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top