Насловна / Вести / Претставено е најскапото теренско возило на светот

Претставено е најскапото теренско возило на светот

 

rols-rojs-kulinan-terenec

Новиот модел на „ролс-ројс“ – „cullinan“, наречен според небрусениот дијамант со тоа име, во понудата ќе се најде од  2018 година, а се работи за најскапиот теренец во сериско производство во светот.

rols-rojs-kulinan-terenec

Компанијата „Ролс-Ројс“ веќе ја  потврди оваа информација. Објавените фотографии на возилото означуваат почеток на неговото тест возење кое веќе започна на 2 декември во Велика Британија. Се претпоставува дека цената на возилото ќе биде околу 350.000 евра.

rols-rojs-znak

Автомобилот ќе биде директен ривал на „Бентлиевиот“ теренец, кој излезе на пазарот токму во 2016 година.

 

 

 

Испрати коментар

Scroll To Top