Насловна / Вести / Поранешна штала стилизирана за дневни простории во дом во Ајдахо

Поранешна штала стилизирана за дневни простории во дом во Ајдахо

Јазикот на локалната архитектура и минималистичкиот концепт го поттикнале дизајнот на ентериерот на овој дом на реката Big Wood, сместен јужно од Sun Valley, Ајдахо, САД.

1_resize

Домот се состои од два едноставни облика кои користат практични градежни форми. Поранешна двокатна класична штала е стилизирана за дневните простории, додека гаражата, оставите и терасата ја превземаат предноста на ниските градби на ранчот.

02_resize

2_resize

Овој рустикален дом проект на бирот De Reus Architects од Ајдахо со модерен призвук се состои од дневна соба, кујна и главен апартман сместени на приземје, додека собата за одмор заедно со големите спални соби се наоѓаат на вториот кат.

3_resize

4_resize

Централниот дизајн на ентериерот го карактеризира голем прозорец кој го осветлува источниот влез и скалите. Овој дел е дизајниран да изгледа како топол фенер за добредојде во темните ноќи. Истовремено, големите прозорци на западниот ѕид овозможуваат поглед на зајдисонцето и задниот дел на парцелата.

5_resize

Внатрешната атмосфера е современа: со употреба на рустикален дабов паркет, вертикално поставен бел бор со светла завршна обработка. Поцрнетиот челичен камин командува со дневната соба, додека гранитниот камен совршено ги следи дури и најситните детали што го издвојуваат овој дом од сличните обиди за мешање на овие два стила.

6_resize

06_resize

Интересно е да се спомене дека секој член од семејството сакал во ентериерот да уфрли нешто свое, односно најличните преференци и желби кои станале оригинални елементи – како дрвена врата од шталата или седишта лоцирани веднаш до големиот прозорец во спалната соба. Останатите детали се развиени со намера да поддржат модерен простор и планинско опкружување.

03_resize

Екстериерот од сиво-црно обоено дрво и темно-сивиот метален кров убаво се вклопуваат со бојата на дрвјата на оваа речна долина.

07_resize

08_resize

05_resize

04_resize

7_resize

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top