Насловна / Вести / Париз и Лос Анџелес избрани за домаќини на Олимписките игри во 2024 и 2028 година

Париз и Лос Анџелес избрани за домаќини на Олимписките игри во 2024 и 2028 година

gettyimages-812647528

Париз и Лос Анџелес  се следните градови домаќини на Олимписките игри, откако Меѓународниот Олимписки комитет  MOK  (IOK International Olympic Committee) го заврши своето анонимно гласање за домаќини на игрите во 2024 и 2028.

Olimpiski igri Pariz ili Los Angeles

Сепак, останува на маса одлуката за тоа кој град во која година ќе ја има честа да ги пречека олимпијците. Таа  одлука  МОК ќе ја донесе на конференцијата во Лима на 13 септември, а во соработка со  официјалните претставници на двата града домаќини, градоначалничката на Париз Ан Идалго и градоначалникот на Лос Анџелес  Ерик Гарсети.  Во соопштението од МОК се вели дека се работи за два исклучителни града со извонредна понуда за организирање на вакви големи настани.

Olimpiski igri Pariz

Кампањите за кандидатуритe и на двата града беа фокусирани на искористување на постоечката инфраструктура, со оглед на фактот дека Игрите во Рио и Атина прокнижија огромни трошоци за нови инвестиции во објекти кои веднаш потоа беа напуштени и осудени на негрижа и пропаѓање.

 

 

 

 

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top