Насловна / Вести / Отворено шеталиштето на кеј „13 Ноември“

Отворено шеталиштето на кеј „13 Ноември“

Со настап на Градскиот дувачки оркестар и изложбата „Сигналитика на централното подрачје на Скопје“, Град Скопје вчера го отвори реновираниот кеј „13 Ноември“.

IMG_20210726_193116_resize

Како што посочуваат од Град Скопје, со реконструкцијата е опфатено поплочување, патека за лицата со попречености, високо зеленило – дрворед, поставување клупи, смарт-клупи, корпи за отпадоци, нови жардиниери за дрворедот, канделабри, рефлектори за осветлување и нови бетонски и електрични столбови заради реализација на забраната за паркирање и движење по кејот „13 Ноември“.

IMG_20210726_192802_resize

На новинарско прашање за движење на возила по кејот, Шилегов изјави дека дозвола за движење по реновираниот кеј ќе имаат најмногу дваесетина возила.

„Во овој момент ниту едно возило нема добиено дозвола, не очекувам дека такво нешто ќе се случи. Во најлошата варијанта ќе бидат околу 20 возила кои ќе може да сообраќајат еден час наутро и еден час попладне.  Дотурот на роба ќе оди преку ГТЦ бидејќи рестораните се дел од економскиот оператор на ГТЦ и оттаму може да вршат дотур на роба“

Реконструкцијата почна да се реализира во февруари годинава, а чини 1.5 милиони евра.

Фото: КИРО ПОПОВ

IMG_20210726_192903_resize

IMG_20210726_192957_resize

IMG_20210726_193018_resize

IMG_20210726_193037_resize

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top