Насловна / Вести / Отворен железнички сообраќај преку Кримскиот мост

Отворен железнички сообраќај преку Кримскиот мост

Рускиот претседател Владимир Путин вчера го пушти во сообраќај железничкиот мост помеѓу Русија и Крим кој со должина од 19 километари е најдолг во Европа. Според неговите зборови се очекува преку мостот следната година да бидат превезени 14 милиони патници и 13 милиони тони стока.

imageedit_7_8008535254
Патничкиот сообраќај со воз тргна вчера, а превозот на стока ќе почне во јули. Проектот на железничкиот мост вреден е 3,6 милијарди долари.
Истовремено од Санкт Петербург за Севастопољ тргна првиот патнички воз, а возењето ќе трае повеќе од 43 часа, пренесува ТАС С.

imageedit_5_7552750310
Патниот сообраќај на паралелниот мост преку Керчкиот мореуз меѓу Црното и Азовско море пуштен е во мај 2018. година.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top