Насловна / Вести / „Остров“ од ѓубре во Карипско море

„Остров“ од ѓубре во Карипско море

Фотографката Caroline Power сосема случајно во текот на еден излет, открила голем пловечки „остров“ од отпад во Карипско море, кај островот Роатан во близина на Хондурас.

DNVGUpLVoAAsKaB

„Глетката беше одвратна и поразителна за мојата верба во човештвото.“ вели Power за моментот кога го видела отпадот. Се верува дека отпадот доаѓа од реката Мотагуа во Гватемала, која наводно веќе подолг период е извор на загадување на брегот околу Хондурас.

honduras-caroline-power

 

 

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top