Насловна / Вести / Новиот компактен SUV на Renault, ќе се вика Symbioz

Новиот компактен SUV на Renault, ќе се вика Symbioz

Компанијата Renault, официјално го откри името на својот нов компактен семеен SUV, а тоа е Symbioz. Ова име е одраз на новиот дизајнерски правец на марката, додека самиот модел ги спојува напредната внатрешност и штедливиот мотор E-Tech full hybrid 145. Потврдено е дека Symbioz ќе биде претставен напролет. Symbioz (франсуски – symbiose, изведено од страрогрчкиот збор symbiosis) значи соживот, вредност која е длабоко вктаена во слоганот на брендот  „возила за живот“ (voitures à vivre).

сѕмбиоз1

Symbioz е долг 4,41 метар, и е најкомпактниот хибрид во понудата на овој бренд во C – сегментот. Има панорамски стаклен покрив Solarbay од новата генерација, кој употребува технологија на течни кристали врз полимери (PDLC) а моторот E-Tech full hybrid 145 во возило кое има намалена маса, значително ја намалува и потрошувачката на гориво.

сѕмбиоз2

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top