Насловна / Архитектура / Нови привремени живеалишта за загрозените од земјотресот во Непал

Нови привремени живеалишта за загрозените од земјотресот во Непал

непал-2Архитектонското студио Shigeru Ban Architects заедно со архитекти кои влонтираа во овој проект, ги објавија плановите за итните засолништа, домување и други заедници за настраданите во Непал од земјотресот што се случи на 25 април оваа година. Како дел од планот што е планиран да се одвива во неколку фази, Shigeru Ban најпрво ќе направи достава на шатори за нивно брзо сместување. Втората фаза е изградба на привремени живеалишта со материјали кои се на располагање во Непал.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top