Насловна / Архитектура / Невидлива куќа во Норвешка која штрчи од зеленилото

Невидлива куќа во Норвешка која штрчи од зеленилото

Данското архитектонско студио CF Møller Architects има дизајнирано дискретна, речиси невидлива куќа, сместена меѓу ридовите и селските куќи во Норвешка. Бидејќи куќата била изградена во модерен стил, за да не отстапува од околината, била закопана во земја и успеала да остане целосно ненаметлива.

Norveska

Од самиот почеток на развојот на проектот, целта била да се остане дискретен и да се избегнат какви било архитектонски гестови кои ќе ја истакнат куќата во нејзината околина, а во исто време ќе воспостават елегантен, минималистички и суптилен семеен дом.

Norveska1

Со цел да се заштити погледот на животната средина, биолошката разновидност и пејзажот, Вилата Аа се наоѓа на падина, делумно затрупана, а делумно целосно отворена, со цел да се обезбеди непречен поглед на околните полиња и водните површини.

Norveska2

Зелениот покрив, внимателно избраните материјали и релативно малиот вкупен волумен на објектот обезбедуваат архитектурата да биде незабележливо имплементирана на локацијата.

Големи делови од јужната фасада се покриени со стакло, што овозможува добри услови за осветлување, можност за природна вентилација и фантастичен поглед на фјордот, објаснуваат архитектите за Wallpaper.

Norveska3

Главниот дел за живеење на куќата, простран простор со отворен план кој вклучува дневна соба, кујна и трпезарија, е ориентиран со погледот на околината. Во задниот дел на куќата има понеформална семејна соба, спални соби и бања.

Покрај стандардните соби, куќата содржи и фоаје со мала стаклена витрина со семејни реликвии, а има и канцеларија, гостинска соба и остава и чајна кујна.

Norveska4

Бетонот е избран како примарен градежен материјал, најмногу поради неговата издржливост и функционалност. Доминира и во внатрешноста и во надворешноста во форма на тераса и скали. Видливите отисоци од оплата, како и нанесениот бел цемент и агрегат му даваат на бетонот тактилно чувство.

Norveska5

Необработеното кедрово обложување, претходно патинираниот цинк и челикот ги даваат потребните акценти и придонесуваат за текстурата на објектот, додека стаклените делови на фасадата ја даваат потребната леснотија и прозрачност.

Norveska6

Надворешните простори во овој проект се исто толку важни како и внатрешните и тие се составени од широк спектар на фино уредени простори за живеење. Има тераса за дружење и сончање, а има и базени и водени ѕидови, кои ги „омекнуваат“ тврдите површини на комплексот.

Еден од водните елементи е богато населен со водни растенија, нагласувајќи како природата и архитектурата без напор се спојуваат во оваа паметна, невидлива куќа.

Norveska7

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top