Насловна / Архитектура / Најубавите архитектонски фотографии во 2019 година

Најубавите архитектонски фотографии во 2019 година

Институтот за градење ги објави резултатите од натпреварот „Уметност на градење“ во 2019 година, на кој учествуваа илјадници записи од над 100 земји. Победник е Педро Луис Ајуриагуера Саиз кој има направено надреална фотографија од научниот музеј во Валенсија.

sliki1

И останатите фотографии се подеднакво импресивни и интересни, а сега ви ги претставуваме најзначајните дела што пристигнаа на овој натпревар за фотографија.

Фотографијата наречена „Риба“ од Педро Луис Ајуриагуера Саиз, направена во Валенсија е победник на годинашниот натпревар: „Поради одразот во водата ноќе, зградата изгледа како риба“.

Фотографијата од Colorful Mixture, потпишана од Волкер Сандер, е направена во Хамбург: „На фотографијата се гледа коегзистенцијата на старата и новата архитектура. Зградите не се вклопуваат, но не се судираат“.

sliki2

Фотографијата Bank, направена од Џонатан Воланд, е направена во Лондон: „Јас користам минимализам за да ги елиминирам непотребните елементи, што вниманието на гледачот го насочува кон најчистите елементи на фотографијата“.

sliki3

Фотографијата, наречена Skywards, потпишана од Дебода Чакраборти е направена во Прага: „Куќата на Црна Мадона е кубистичка зграда во центарот на Прага“.

sliki4

Во Вроцлав е направена фотографија од Аксонометрија, направена од Грзегорз Татар: „Ова е воздушна фотографија од подземниот влез на Националниот музички форум“.

sliki5

Фотографија At work, потпишана од Волкер Сандер, е направена во Абу Даби: „Ова е пример за неопходна интеракција меѓу луѓето и зградите. Без вредните чистачи на фасада, оваа зграда би изгледала грда“.

sliki6

Фотографијата на Ајфеловиот мост е создадена во Португалија и беше фотографирана од Хозе Песоа Нето: „Луѓето чекаат да започне уличниот фестивал Сенора да Агонија, еден од најголемите во Португалија. Ја видов хармонијата помеѓу овие прекрасни силуети, мостот, зелената мрежа и зградата во позадина.

sliki7

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top