Насловна / Архитектура / Монументална бетонска вила во Иран

Монументална бетонска вила во Иран

Архитектонското студио Kamran Heirati Architects од Иран осмисли совршена вила. Се работи за проектот наречен Villa Safadash, направен според ултимативните стандарди на естетиката на минимализмот.бетонска вила во иран_5

Оваа вила се наоѓа во предградието на иранскиот град Карај, а со својот стил се истакнува во однос на соседните куќи и деловните простории. Во центарот на дејствието се наоѓа голем базен, кој поврзува два монолитни блока на вилата. Материјалот што доминира е секако бетонот, како во екстериерот, така и во ентериерот. бетонска вила во иран_6

Ако го погледнеме дизајнот на ентериерот, повторно се среќаваме со минимализмот и доминантната нијанса на сивата боја, со по некој детаљ во боја, како што се жолтите двоседи кои ја „подигнуваат“ целата просторија за одмор. Додека долниот кат е резервиран за дневни активности, на горниот кат има неколку спални соби.бетонска вила во иран_4 бетонска вила во иран_3 бетонска вила во иран_2 бетонска вила во иран_1

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top