Насловна / Арт и дизајн / Марина Абрамовиќ успеа да ја замолчи публиката на најголемиот музички фестивал (ВИДЕО)

Марина Абрамовиќ успеа да ја замолчи публиката на најголемиот музички фестивал (ВИДЕО)

Светски познатата уметница на перформанс во петокот одржа колективен седумминутен молк на најголемиот музички фестивал во Гластонбери, Велика Британија. За нејзината порака да биде сосема јасна, Марина Абрамовиќ носеше бел фустан кој кога ги раширила рацете се отвори во симбол на мирот.

На главната бина во Гластонбери, Марина Абрамовиќ замоли 250.000 посетители на фестивалот да погледнат во себе. „Луѓето доаѓаат да се забавуваат. Пијат, користат дрога, времето е убаво“, изјави уметницата во интервју за магазинот „Вог“, во пресрет на настанот. Но, јас ги молам да ќутат и да размислат за состојбата на оваа планета, која сега е вистински пекол“.

Ако замолчувањето на музичкиот фестивал со големина на мал англиски град не беше доволно моќно, уметницата исто така избра и фустан за паметење. Стоејќи исправено на сцената, со делумно раширени раце за да формира форма на знак за мир. Фустанот, дизајниран од нејзиниот пријател и поранешен креативен директор на Burberry, Рикардо Тиши, е инспириран од јапонското кимоно. Според Абрамовиќ, подоцна ќе биде изложен во музеј.

Иако сме навикнати да го гледаме овој знак испечатен на беџови или платнени чанти, приказот на Марина и Тиши е многу поблиску до приказната за потеклото на овој симбол, кој го дизајнираше британскиот уметник Џералд Холтом.

Првпат е виден на мировен марш во Лондон во 1958 година, а подоцна го усвоила Кампањата за нуклеарно разоружување. Холтом напишал дека идејата за знакот потекнува од автопортрет. „Се нацртав себеси: претстава на поединец во очај, со раширени раце и дланки свртени нанадвор, како селанецот на Гоја пред стрелачкиот вод. Цртежот го обликував во линија и ставив круг околу него“.

Повеќе од шест децении подоцна, знакот за мир на Холтом стана еден од најпрепознатливите симболи во светот.

Фустанот на Марина Абрамовиќ беше усогласен со главната тема на фестивалот Гластонбери 2024: Мир. Знакот на Холтом беше поставен низ целиот простор на фестивалот, како и на врвот на кровот на новопоставената Бина на мирот, а на почетокот на неделата се појави на небото за време на првото прикажување со дрон на настанот.

Додека стоеше пред публиката на сцената, Абрамовиќ ѝ се предаде на моќта на симболот на нејзиниот фустан. „Видете како можеме да ја почувствуваме позитивната енергија низ универзумот“, рече таа на публиката. Она што првично започна како знак на очај за Холтом одеднаш стана отворена прегратка.

Испрати коментар

Scroll To Top