Насловна / Арт и дизајн / Мали и тесни базени за мали простори

Мали и тесни базени за мали простори

Сезоната на отворено е почната, а времето е жешко и луѓето сонуваат да се опуштат во базен каде ќе се нурнат по напорниот работен ден. Често се случува дворот или градината или кој било друг простор на отворено да е мал и да изгледа дека нема можност да се смести базен. Не се вознемирувајте, можете да направите тесен базен.

3_resize

Тесните базени во градината, долж куќата се одлична идеја за топлите летни денови. Можат да бидат мали и тесни – само колку во нив да нурне едно или две лица.

02_resize

Ако просторот во вашиот двор е мал, а сакате да поставите лежалки и простор за трпезарија, лесно можете да направите мал и тесен базен. Може да се обложи со камен, бетон, плочки и други облоги, до него може да има камен, тула, дрвена патека. Дворот може да биде обоен целосно  бело, со некои пустински растенија и мал базен за капење во него. За да го направите базенот поприватен, направете ѕид со зеленило од едната страна – на овој начин ќе се чувствувате како да пливате во природно опкружување и ќе се скриете од очите на соседите. За да го направите базенот попривлечен, користете внатрешни светла или само LED ленти по должината.

1_resize

01_resize

2_resize

03_resize

04_resize

4_resize

05_resize

5_resize

6_resize

7_resize

8_resize

9_resize

Испрати коментар

Scroll To Top