Насловна / Арт и дизајн / Легендарниот Eames Elephant на Чарлс и Реј Имс

Легендарниот Eames Elephant на Чарлс и Реј Имс

Во раните 40-ти години на минатиот век, Чарлс и Реј Имс поминале неколку години развивајќи и усовршувајќи техника на обликување шперплочи во тродимензионални форми, притоа создавајќи серија предмети на мебел и скулптури.

5_resize

Меѓу овие почетни дизајни, дводелниот слонот се покажал како технички најголем предизвик поради неговите тесни сложени кривини, а парчето никогаш не отишло во сериско производство. Еден прототип, кој го добила 14-годишната ќерка на Чарлс, Луција, позајмен е на Музејот за модерна уметност – MoMA во Њујорк за изложба во 1946 година. И денес е во сопственост на семејството Имс.

4_resize

3_resize

По ограниченото издание во 2007 година, Витра сега во своето стандардно портфолио додаде верзија на легендарниот Eames Elephant од шперплоча. Скулпторската декоративна фигура со висококвалитетен фурнир во американска цреша е достапна од 2017 година.

9_resize 6_resize

Пред неколку години, Eames Elephant беше лансиран и во пластика, што го направи достапен за целната група за која првично беше наменет – децата. И помала верзија – со идентичен дизајн, но намалена во обем – исто така доаѓа во пластика во различни бои.

10_resize 12_resize

Без разлика дали е избран како елегантен дрвен предмет за дневната соба, како робусна пластична играчка за детска соба или употреба на отворено, или како мала украсна фигура на животно – љубезно животно со гордо истакнати уши ќе ги воодушеви и децата и родителите.

1_resize

8_resize

7_resize

11_resize

© JAM Creative

13_resize

01_resize

Испрати коментар

Scroll To Top