Насловна / Архитектура / Ќе се гради резиденцијална вертикална градина во Швајцaрија

Ќе се гради резиденцијална вертикална градина во Швајцaрија

Архитектонското студио Stefano Boeri Architetti објави дека по добиениот конкурс планира да изгради објект во Швајцарија кој воедно ќе претставува вертикална градина. слика-1Резиденцијалната кула којашто е висока 117 метри, ќе биде покриена со преку 100 разновидни дрвја и грмушки кои ќе произведуваат кислород и ќе го прочистуваат воздухот. Сличен ваков проект архитектонското биро реализираше во Милано во текот на минатата година преку проектот за објектот Bosco Verticale.

слика-2 слика-3 слика-4 слика-6

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top