Насловна / Урбанизам (page 2)

Категорија: Урбанизам

Feed Subscription

Од денес на улицата „Орце Николов“ во Дебар Маало смеат да се паркираат само станарите

Од денес на улицата „Орце Николов“ во Дебар Маало смеат да се паркираат само станарите

На улицата „Орце Николов“ во Дебар Маало, Скопје од денес може да се паркираат само жителите на околните куќи и згради. ЈП „Паркинзи на Општина Центар“ – ПОЦ, воведе резидентно паркирање на овој потег за да има место за станарите, ...

повеќе »

Белград се навикна на промените што го прават подобар град од тоа што бил вчера

Белград се навикна на промените што го прават подобар град од тоа што бил вчера

Некаде кон средината на февруари, за време на предизборната кампања, во реновираната зграда на Народниот музеј беше претставена стратегијата Белград 2030 година. Во ек на кампањата, но и видните промени кои ги доживува Белград последниве години, ова е прв пат ...

повеќе »

Прва продукциска верзија на автомобил на соларен погон

Прва продукциска верзија на автомобил на соларен погон

Холандската компанија Lightyear го претстави, како што самата тврди, првиот соларен автомобил на светот спремен за производство. Моделот Lightyear 0ne е семејна лимузина со вградени 5 квадратни метри соларни панели, кои можат да обезбедат енергија за 70 km возење дневно.  ...

повеќе »

Автономните возила ќе можат да развиваат до 130km/h и да менуваат ленти

Автономните возила ќе можат да развиваат до 130km/h и да менуваат ленти

Меѓународниот експертски панел при UNECE (United Nations Economic Commission for Europe), се согласи да ја зголеми максимално допуштената брзина за автономните возила во одредени ситуации. Според таа одлука, ограничувањето на брзината за автономните возила ќе биде подигнато од  60km/h на 130km/h. ...

повеќе »

Од 2035 година во ЕУ нема да се продаваат нови автомобили на фосилни горива

Од 2035 година во ЕУ нема да се продаваат нови автомобили на фосилни горива

Пратениците во Европскиот парламент со мнозинство гласови ја поддржаа забраната за пордажба на нови возила на бензин и дизел од 2035 година, со цел да се забрза преминот на електрични возила. Гласањето е во согласност со клучните планови на ЕУ ...

повеќе »

Nevera на Rimac Automobili конечно доби сертификат – се е подготвено за испорака на автомобилите на купувачите

Nevera на Rimac Automobili конечно доби сертификат – се е подготвено за испорака на автомобилите на купувачите

Шефот на Rimac Automobili, Мате Римац објави на Фејсбук дека фабриката ги добила потребните дозволи за сертификација на својот електричен суперавтомобил и дека се е подготвено за испорака на моделот Nevera на првите купувачи. „Конечно од надлежните тела добивме  документација за ...

повеќе »

Од понеделник јавниот превоз ќе сообраќа по летен возен ред, а ученичките бесплатни билети нема да важат

Од понеделник јавниот превоз ќе сообраќа по летен возен ред, а ученичките бесплатни билети нема да важат

ЈСП Скопје информира дека поради завршувањето на учебната година 2021/2022, од понеделник (13.06.2022 год), јавниот превоз ќе сообраќа по летен возен ред, а ученичките бесплатни билети нема да важат за време на летниот распуст. Бесплатните билети на учениците од основните ...

повеќе »

Иновација за климатска неутралност во сообраќајот

Иновација за климатска неутралност во сообраќајот

Со цел намалување на штетното влијание врз животната средина и побрза транзиција кон целосна климатска неутралност во сообраќајот, меѓународната транспортна и логистичка компанија Gebrüder Weiss ја стартуваше програмата zero emissions насочена кон нивните клиенти, со која е можно пресметување на емисиите на CO2 во ...

повеќе »

Девет кинески производители на електрични автомобили кои би можеле да ја сменат сликата на глобалната автомобилска индустрија

Девет кинески производители на електрични автомобили кои би можеле да ја сменат сликата на глобалната автомобилска индустрија

Пресвртницата во автомобилската индустрија која го најавува крајот на моторите со внатрешно согорување и приматот на електричните возила, многу е веројатно дека ќе исфрли на глобалниот пазар нови лидери меѓу брендовите и компаниите. Без сомнение Кина е земјата од која ...

повеќе »
Scroll To Top