Насловна / Совети (page 2)

Категорија: Совети

Feed Subscription

КАКО ДА НАПРАВИШ ПРОФЕСИОНАЛНО CV?

cv.jpgАрхитектите се одлични во решавањето на комплексни проблеми и наоѓањето на иновативни решенија - вели Marjanne Pearson од консултантската фирма Marjanne Pearson Associates (www. talentstar.com), чија специјалност е пронаоѓање на таленти. Таа поседува неверојатна способност за комуникација, а непознавањето на самата архитектура не и попречило во оваа област да го изгради својот имиџ и да стане еден од најдобрите консултанти во светот. Кога започнувала со својата кариера во 1987 година, прв клиент и бил Френк Гери. Им помогнала на многу архитекти да се вработат во најпрестижните студија во САД. Денес, таа ја уредува и страница на Twitter со вести, информации и совети за дизајнери и архитекти-@ NextMoon.

повеќе »

Релјефни тапети за гламур

tapeti.jpg- Како да ја уредам дневната соба? Покрај гарнитурата за седење во неа би сместила трпезариска маса со столови, а по можност и комоди. Собата има убав поглед кон дворот и голема тераса која ја користиме максимално.

Мирјана Симоновска, Скопје

повеќе »

Мини дом од 13 м2

mini-dom.jpgСакаме да уредиме една соба од 13 м2 во приземјето на нашата стара семејна куќа, за мајка ми која има 75 години и живее сама. Таа треба да содржи дел за спиење, за јадење, комода за телевизор, дел за подготвување јадења (шпорет), кaкo и простор за сместување садови и облека. Што ни предлагате Вие?

Венцо Стојановски од Скопје

повеќе »

Квадратните соби немаат добра акустика

klavir.jpgСо долготрајно вежбање на клавир и слушање музика преку моќни стереофонски уреди не би сакал да ги вознемирувам соседите. Затоа ве молам да ме посоветувате како да ја уредам мојата музичка соба која е всушност и дневна.

Владимир, академски музичар од Скопје

повеќе »

Апартман со драперии на “Лавин”

apartman.jpgСакаме да го реновираме нашиот стан. Со годините станавм е поразгалени што се одразува и на нашето размислување за изгледот на домот. Сакаме удобност и посветеност на малите уживања. Во станот живееме сопругот и јас. Каква идеја за уредување на просторот ќе ни понудите?

Милески, Скопје

повеќе »

Едноставен Комфор

spalna-soba.jpgНашата спална соба по димензии не е мала, 3,90x4,80м., но сепак во неа се чуствуваме стеснето. Има прозорци по целата должина на ѕидот со висок парапет. Ви праќаме основа на собата и ве молиме за идеја за предупредување.

 

повеќе »

КУЌИЧКА ВО ПОЕТИЧНИОТ ПЕЈЗАЖ НА МАВРОВО

http://www.porta3.com.mk/http://92.55.64.34/images/stories/soveti/kuka-mavrovo.jpgЗа време на зимските празници бевме во посета на нашите пријатели во маврово. Добивме желба да купиме плац и да изградиме викенд куќа со минимална квадратура во која би се дружеле со пријателите. Не би сакале куќата да е поголема од дваесетина квадрати во основа. Што ни предлагате?

Ана и Петар Мишевски, Скопје

повеќе »

Амбиент со уникатна стилска концепција

http://www.porta3.com.mk/images//unikatna-stilska-koncepcija.jpgНаша желба за оваа година е да внесеме нов изглед во станот. Ни здодеа подготвување храна во кујна која е во ист простор со терпезаријата. Сметаме дека дојде време нешто да смениме. Во станот живееме мојот сопруг и јас. Освен кујната и дневниот престој, за сега, не би менувале ништо во останатите простории.

Семејство Тодоровски, Скопје

повеќе »
Scroll To Top