Насловна / Вести / Карим Рашид ја отвара вратата на својот стан во Њујорк (ВИДЕО)

Карим Рашид ја отвара вратата на својот стан во Њујорк (ВИДЕО)

Карим Рашид е еден од најпознатите и најталентираните дизајнери во светот, а неговиот дизајн се протега на практично сите аспекти на современиот живот – од архитектура, преку уметност, до ентериери, амбалажа, мода… Неговата појава е многу интересна, но и сам по себе интересна личност – тој е директен, отворен, иновативен и исклучително талентиран.

01

Освоил над 300 награди за дизајн, кој ги има над 3.000, а работел во повеќе од 40 земји и има свои продавници во повеќето од нив. Меѓу неговите награди се и оние за ентериерот на познатиот ресторан „Miromoto“, хотелите „Philadelphia” и „Semiramis“, како и изложби за Ауди и Deutsche Bank. Неговиот дизајнерски опус вклучува сè, од чевли и облека до мебел и детали за домот.

2

Карим уште во далечната 1999. година ја отфрлил сета „негативна, уморна“ облека во темни бои, оттогаш носи претежно парчиња во бела, розова и сребрена боја. Неговиот дизајн е весел и впечатлив, а сепак ефективен и минималистички. Хаос и ред во исто време.

1

Рашид е роден во Каиро. Поголемиот дел од животот го поминал во Англија, Канада и Италија, додека денес живее во Њујорк и таму има свое студио. Неговото студио е речиси како музеј на современа уметност каде се наоѓаат многу од негови дела. Додека некои негови дела се најдоа во MoMA во Њујорк.

0

Поточно Карим Ршид живее во пентхаус во њујоршкиот кварт Челзи, која се наоѓа во најтесниот дел на Менхетн. Тој ја отвори вратата на својот стан за емисијата „Open House TV“ и го покажа ексцентричниот раскош во кој живее.

Светол простор, полн со смели комбинации на бои, автентичен и интересен мебел. И додека мебелот е претежно во бели, сиви и црни тонови, сликите на ѕидовите, теписите и другите украси се со поинензивни нијанси.

4

Невобични софи, масичка со неправилна форма и други детали му даваат на овој пентхаус автентичен изглед.

Сè е практично направено, па масата има специјално заоблени рабови кои спречуваат пијалок да се излее на тепихот, објаснува Карим.

3Д слики, повторно во шарени тонови, кактуси на секој скалник, ефектен ѕид – овој стан е вистинско уметничко дело.

6

Терасата е со бели плочки и мебел во неонски тонови, од која се пружа поглед на огромните солитери е идеално место за уживање, а во спалната соба преовладуваат розови тонови.

Рашид размислувал за секој детал во станот. Целиот стан е во ведри бои, преовладуваат јасни линии, но и апстрактни форми, а јасно е дека геометриските облици биле главна инспирација.

5

7 8

Испрати коментар

Scroll To Top