Насловна / Вести / „Импресии“ на Стефан Хаџи-Николов во АРТЕ Галерија

„Импресии“ на Стефан Хаџи-Николов во АРТЕ Галерија

импресииВечерва (26 ноември) со почеток во 20 часот во просторот на АРТЕ Галерија ќе биде отворена самостојна изложба на реномираниот ликовен уметник Стефан Хаџи-Николов, насловена „Импресии“

Стефан Хаџи-Николов е роден 1955 година во Скопје. Член на ДЛУМ од 1984 година, добитник на повеќе награди, а има учество и на повеќе од 100 групни изложби во земјата и странство.

Во оваа изложбена поставка ќе бидат претставени околу 20 уметнички дела на авторот Стефан Хаџи-Николов, а сите се изработени во техниката масло на платно во изминатиов период.

Комбинациите на боите се смели и модерни, максимално јасни и звучни, така што неговиот ликовен стил можеме да го дефинираме како еден вид на модерен класицизам во кој убаво се проткајуваат и надополнуваат чистото, естетско и сензуалното.

Стефан Хаџи-Николов е годинашен добитник на државната награда „23 Октомври“ за долгогодишни остварувања во областа на културата и уметноста.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top