Насловна / Вести / Хакери се закануваат на нуклеарните центали во САД

Хакери се закануваат на нуклеарните центали во САД

HAkeri vo atomski centrali SAD1

Компаниите кои управуваат со нуклеарните централи во САД, би можеле да бидат мета на хакерски напади, предупредија Министерството за внатрешна сигурност на САД и американското Федерално Истражно Биро (ФБИ). Како што се наведува во нивниот извештај, хакерите би можеле да влезат во компјутерските системи на нуклеарните централи и другите енергетски компании ширум САД.

Hakeri vo atomski centrali SAD

Една од компаниите која била мета на хакерите е  Wolf Creek  која управува со нуклеарен објект во Канзас. Не е прецизиран дали целта на хакерските е напад или само шпиунирање. Сепак, според пишувањето на  New York Times, постојат сериозни индиции дека се работи  за руски хакери чија цел е шпиунирање а не создавање штета. Ова е секако добрата вест, бидејќи во спротивно ни с езаканува еколошка катастрофа од глобални размери.

 

 

 

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top