Насловна / Вести / Германија сака да стане CO2 неутрална до 2050 година

Германија сака да стане CO2 неутрална до 2050 година

На 10-тата Конференција за заштита на климата – Петербуршки климатски дијалог, која се одржа на 13-ти и 14-ти мај во Берлин, германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека ќе се изработи план според кој Германија ќе биде јаглеродно неутрална до 2050 година.

За ова, Меркел сака  поинтензивно да разговара со неодамна формираниот „климатски кабинет“, со кој лично претседава, а со цел што поскоро да се најде начин за постигнување на таа цел.

„Расправата нема да се занимава со прашањето дали можеме, туку како ќе ја постигнеме таа цел“ додала Меркел.

merkel1

merkel3

merkel2

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top