Насловна / Арт и дизајн / Фотоапарат со кој ќе бидете забележани

Фотоапарат со кој ќе бидете забележани

lajka_2

Брендот Moncler создаде нов дизајн за фотоапаратот Leica. Со својот нов партнер, брендот Leica сака повторно да ја обедини технологијата, дизајнот и современата фотографија. Ригестиот дизајн е на брендот Moncler, а првите фотографии со овој нов фотоапарат ги реализирал Fabien Baron, кој заради тоа отпатувал на Гренланд. Делата на фотографот, кој некогаш соработувал со Andy Warhol во списанието Interview, се претвориле во серија Monuments, презентирани на лондонскиот саем за уметност Frieze Art Week.lajka_3 lajka_1

Зошто токму Гренланд? Историјата на брендот Moncler ја открива таа приказна. Основан во 1952 година, прво почнал со производство на вреќи за спиење, шатори и опрема за планинари, а во 1972 година добиле можност да дизајнираат опрема за скијачката репрезентација на Франција. Денес, освен зимски јакни и одела за скијање креираат и други работи потребни за удобна зима.

Фотоапаратот Moncler x Leica ќе се појави во продажба кон крајот на овој месец.lajka_5 lajka_4

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top