Насловна / Вести / Фасадите на објектите во центар на Скопје наскоро барокни

Фасадите на објектите во центар на Скопје наскоро барокни

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Зградата на улицата „Никола Вапцаров“ со бр.9 ќе биде првата што ќе добие фасада во т.н. барок стил, а за нејзина реконструкција е предвидено да се потрошат околу 370 илјади евра. Градежните работи ќе ги врши градежната компанија „Бауер БГ“, а архитектите што го изработија архитектонскиот проект се Жарко Чаушевски и Звонко Ставрески.

Реконструкција на фасадите ќе има и на објектите со број 2-4 и 12 на улицата „Никола Вапцаров“, на оние со број 22-24 на булевар „Димитрие Чуповски“ и со број 25, 35 и 001 на улица „Македонија“. Проектите за реконструкција на фасадите на повеќе од дваесет објекти во централното градско подрачје ги изработија фирмите „Архитектоника“ од Скопје и „Проинг Љубе“ од Битола. Станува збор за еден од најголемите проекти во центарот на главниот град, кои се инвестиција на Градот Скопје, а кои ќе чинат повеќе од милион евра.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top