Насловна / Вести / Еве што да очекувате на Salone Del Mobile 2024

Еве што да очекувате на Salone Del Mobile 2024

Најголемиот саем за мебел на светот се подготвува за своето 62. издание, кое ќе се одржи од 16. до 21. април за време на Неделата на дизајн во Милано 2024 година.

Како што најави Марија Поро, претседателка на Salone del Mobile, овогодинешниот саем во Милано се очекува да биде домаќин на околу 2.000 изложувачи и над 300.000 посетители од целиот свет.

Фокус на дизајнери помлади од 35 години

Посебен фокус на 62. издание на саемот ставен е на младите дизајнери, со оглед на тоа дека оваа година се одбележуваат 25 години од SaloneSatellite, важна платформа која ги истакнува дизајнерите помлади од 35 години.

Додека 2023. година беше насочена на биеналната изложба Eurolucе, овогодинешниот Salone Del Mobile ќе биде фокусиран и на изложбата за кујнски мебел EuroCucina и на Меѓународна изложба на бањи.

3 (1)

Покрај тоа, организаторите на овој значаен настан се возбудени и од најавата за новиот распоред на саемот, каде што патеките за движење се развиени преку соработка со архитекти и невролози.

Основана и курирана од Марва Грифин Вилшир од 1998 година, изложбата SaloneSatellite беше клучна во започнувањето на кариерите на бројни млади дизајнерски ѕвезди.

Со цел да се одбележи оваа значајна годишнина, во павилјоните 5 и 7 во рамките на саемот ќе се одржи специјална бесплатна изложба на која ќе се прикаже работата на младите дизајнери од целиот свет.

Покрај тоа, голема изложба ќе се одржи во музејот Триенале Милано.

Основана и курирана од Марва Грифин Вилшајр од 1998 година, изложбата SaloneSatellite била клучна во започнувањето на кариерите на бројни млади дизајнерски ѕвезди.

Со цел да се прослави овој значаен јубилеј, во павилјоните 5 и 7 во рамките на саемот ќе се одржи специјална бесплатна изложба на која ќе се прикаже работата на младите дизајнери од целиот свет.

Покрај тоа, голема изложба ќе биде одржана во музејот Triennale Milano.

1 (1)

EuroCucina фокусирана на дизајн на кујни

Годинава на ред е EuroCucina, биенална изложба на кујни, која првпат е одржана во 1974. година и оттогаш е меѓу најважните „кујнски“ настани на интернационално ниво.

Овогодинешното издание ќе има посебен фокус на дизајнот на храна. Посетителите можат да очекуваат различни кулинарски демонстрации во живо, како и изложби кои ги прикажуваат најновите трендови во дизајнот на кујни и технологиите што ги придружуваат.

Имајќи предвид дека одржливоста е главната тема на Salone del Mobile 2024, и самата EuroCucina и Меѓународната изложба на бањи ќе имаат инсталации посветени на штедење водата и еколошки дизајн на производи.

4 (1)

За време на посетата на Њујорк, како дел од турнејата Road to Salone, Марија Поро истакна: „Тоа ќе биде целосно извонредно искуство каде што ќе научите како дизајнот може да ја намали потрошувачката на вода во нашиот секојдневен живот“.

Во текот на целата недела, планирани се низа разговори и работилници, на кои ќе се истражуваат најновите трендови во одржливиот дизајн. Тоа ќе биде можност за посетителите да забават и да слушнат повеќе од лидерите во индустријата на дизајн.

2 (1)

Оптимизиран распоред за ефикасни тури

Со цел да се подобри искуството на посетителите, организаторите осмислиле нов распоред за Salone del Mobile 2024. Редизајнираните планови за организација на саемот создадени се преку соработка помеѓу миланското архитектонско студио Lombardini22 и тим од невролози.

Овој план вклучува поотворена и кориснички попријатна организација, со павилјони распоредени концентрично и изложбени штандови свртени кон нанадвор, поради подобра видливост.

Исто така, патеките за EuroCucina и Меѓународната изложба на бањи се редизајнирани за да се оптимизира протокот на посетители и подобро да се искористи расположливиот простор. „Салонот е огромен. За оние кои никогаш не биле: понесете патики!“, им порача на њујорчаните Марија Поро.

5 (1)

100% од испитаниците се позадоволни од новиот распоред

Според организаторите, новиот распоред ќе ги „оптимизира времето и просторот за да ги поедностави посетите, правејќи ги поцелосни и поефикасни, обезбедувајќи еднаква пристапност и видливост на сите изложувачи“.

6

„Детално го проучивме распоредот за павилјонот. Наместо вообичаената мрежа, создадовме четири главни патеки, така што навигацијата е полесна. Ја тестиравме просторната перцепција заедно со невролог кој работи со Lombardini22. Во споредба со стариот распоред, 100% од испитаниците биле позадоволни од новиот распоред. Згора на тоа, оние кои беа тестирани подобро се сеќаваа на нивното искуство за престојот“ – објаснуваат од Salone Del Mobile за Designboom.

Испрати коментар

Scroll To Top