Насловна / Вести / Еко акција за селективно фрлање на отпадот

Еко акција за селективно фрлање на отпадот

pakomak.jp
Нов систем за селективно фрлање отпад во угостителството е презентиран денеска, а кон акцијата досега се приклучија повеќе од 15 познати скопски кафулиња и ресторани кои ќе го дадат својот придонес кон општествено одговорното однесување и зачувувањето на животната средина и природните богатства на Скопје.

Системот го презентираше компанијата „Пакомак“, која соопшти дека кафулињата и рестораните ќе бидат директно вклучени во проектот со тоа што во нив ќе има три различни корпи со ознаки за стакло, пластика и хартија.

Персоналот во овие објекти, како што се наведува, ќе мора да се придржува до ова правило, а она што ќе треба да се направи е доста едноставно – по употребата, ќе треба да се фрлат амбалажите од пијалоците во корпата наменета за таков тип на амбалажа. (МИА)

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top