Насловна / Вести / EasyJet планира да воведе и електрични авиони во својата флота

EasyJet планира да воведе и електрични авиони во својата флота

Izijet-avion-elektricen

Британската нискотарифна авиокомпанија EasyJet неодамна соопшти сека во соработка со американската компанија Wright electric создала прототип на електричен авион со домет од 539km . Новите електрични авиони би можеле да покријат околу 20% од летовите на оваа компанија. Исто така, кажано е дека нивната соработка со американската компанија е дел од поширока стратегија за декарбонизација и намалување на бучавата во авиосообраќајот.

izijet-avion-elektricen1

Европската комисија го нотираше воздухопловството како еден од најбрзо растечките извори на емисии на гасови кои предизвикуваат ефект на стаклена градина. Во моментот се прават напори за решавање на ова прашање. Компанијата KLM е пионер во воведувањето на биогориво уште од 2011 година.

 

 

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top