Насловна / Вести / До 2022 Renault ќе претстави два електрични теренци

До 2022 Renault ќе претстави два електрични теренци

Следните два електрични автомобили на Renault ќе бидат кросовери или SUV, базирани на CMF-EV платформата, а на пазарот ќе се појават до 2022 година. Првиот модел ќе биде SUV со големина на Kadjar, а вториот ќе биде со слична форма бидејќи целта на компанијата е што повеќе да го искористи трендот на пазарот, односно популарноста на ваквите модели. Шефот на одделот за електрични автомобили на Renault,  тврди дека новите модели ќе бидат многу подобри перформансси во однос на аеродинамиката.  Се палнира возилата да имаат домет од 550 километри.

Renault и Dacia од 2022 година заедно ќе нудат вкупно осум електрични автомобили.

ren2

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top