Насловна / Вести / Бункер вреден милијарди, скриен во чешките планини

Бункер вреден милијарди, скриен во чешките планини

Bunker taen vo Ceska
Бункерот Oppidum изграден во времето на „студената војна“ е најголемиот бункер на светот, вреден неколку милијарди долари. Содржи ниски згради на пространство од 98,5 илјади квадратни метри во Чешка. Изграден е како засолниште за денот на апокалипсата на местото на некогашен воен бункер.

Bunker taen vo Ceska2

Сега, тоа е најголемото приватно засолниште кое содржи приватен хелиодром, луксузни подземни дневни соби и салони, како и таен пат кој ги поврзува надворешните и внатрешните објекти. Патот овозможува брз пристап во сигурната зона кога ќе стигне опасноста.

Bunker taen vo Ceska1

Надворешниот изглед не е воопшто импресивен и упадлив, но внатрешноста е навистина изненадувачка. Луксузни простории и детски соби сместени длабоко во земјата, затворени со блиндирани врати.

Во секоја бања се наоѓа џакузи, а апартманите имаат на располагање кино сали, соба за игри, базен, спа, фитнес и бар. Помеѓу подземните згради се наоѓа двор со вештачка трева и опрема која симулира природно светло.

Bunker taen vo Ceska6
Технологијата за безбедност потсетува на онаа од филмовите, со посебни уреди за отисоци од прстите, препознавање на шареницата на окото и најмодерен видеонадзор. „Бункерот е единствен поради комбинацијата од сигурност, луксуз и комфор. Се работи за најголем ваков објект на планетата“, рекол поранешниот шеф на чешката разузнавачка служба, генералот Андор Шандор.

Bunker taen vo Ceska7

Изградбата на бункерот била тајна операција која започнала во 1984 год., а вложувањето го извшиле тогашниот СССР и тогашна Чехословачка. Во случај на природна катастрофа, жителите на овој бункер би живееле 10 години со расположливите залихи на храна и постоечката опрема.

Bunker taen vo Ceska5

Bunker taen vo Ceska4

Bunker taen vo Ceska3

 

 

 

 

 

 

 

Испрати коментар

Scroll To Top