Насловна / Вести / Брод урна мост долг 2,5 километри во Балтимор (ВИДЕО)

Брод урна мост долг 2,5 километри во Балтимор (ВИДЕО)

Континуираниот мост со дел од решеткаст носач за неколку секунди падна во реката и со себе однесе 20 возила.

Познатиот мост Francis Scott Key во Балтимор, САД, пукна и се урна откако голем контејнерски брод долг 290 метри удри во него вчера рано наутро, а неколку возила паднаа во реката. Спасувачките екипи првично бараа најмалку шест лица во водата, но денес ја прекинаа потрагата, бидејќи се претпоставува дека не ја преживеале несреќата, изјави претставник на крајбрежната стража Шенон Гилрет, пренесува Гласот на Америка. Помеѓу шесте лица по кои се трагаше во реката Патапско се работници од Мексико и Гватемала, кои работеле на поправка на мостот, јавува Си-Ен-Ен.

0

Американските медиуми јавуваат дека товарниот брод „Дали“ под сингапурско знаме, кој удри во мостот, бил вклучен во уште еден инцидент во пристаништето Антверпен во Белгија во 2016. година.

Многу слаб на точките

Мостот, кој е отворен во 1977. година, се протегаше преку реката Патапско, витална артерија која, заедно со пристаништето Балтимор, е поморски центар на источниот брег. Беше долг 2.632 метри, со најдолг распон од 366 метри, а името го добил по писателот на американската национална химна „Знаме со ѕвезди“.

Станува збор за континуиран мост со дел од решеткаст носач на главниот распон. Градежниот инженер Џулијан Картер изјави за Sky News дека мостовите како овој во Балтимор „се многу слаби на точките“. Тој наведува дека „катастрофалниот колапс“ на голем дел од мостот се случил бидејќи сè по должината на конструкцијата е „меѓусебно поврзано“.

1

Други големи мостови може да имаат централни столбови каде што главната конструкција е одвоена од останатите, но во овој случај меѓусебната поврзаност на мостот значи дека „кога ќе извадите еден дел од него, меѓусебно поврзаниот систем откажува“.

3

Картер, исто така, вели дека „лесната конструкција“ веројатно била тестирана во одреден момент за судар на брод. Тоа можеби било соодветно во тоа време, објаснува тој, но контејнерските бродови сега се „двојно поголеми“.

2

Бродската компанија „Маерск“ соопшти дека изнајмила контејнерски брод по име „Дали“ во Балтимор, потврдувајќи дека во моментот на несреќата на бродот имало 22 членови на екипажот. Се додава дека на бродот имало 4.679 контејнери, што е приближно половина од неговиот капацитет од 10.000.

Американската крајбрежна стража пребарува десетици оштетени контејнери, за кои се верува дека содржат потенцијално опасни материјали, јавува Си-Ен-Ен повикувајќи се на неименувани официјални лица.

Испрати коментар

Scroll To Top