Насловна / Вести / Белград од први јануари забранува пластични кеси

Белград од први јануари забранува пластични кеси

Град Белград од први јануари 2020 година ќе забрани употреба на пластични кеси, а одлуката ќе биде донесена на седница на Собранието на градот која ќе се одржи до крајот на август.
Со измена на Законот за главниот град, Белград добил надлежност самостојно да ја уреди оваа област и да се стекнат услови за забрана на употребата на пластичните кеси. Белград ќе биде меѓу првите градови во Европа кој ќе ја донесе оваа одлука, пренесува Политика.

кеса

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top