Насловна / Вести / Бајден прогласи вонредна состојба поради опасност од недостаток на струја

Бајден прогласи вонредна состојба поради опасност од недостаток на струја

Американскиот претседател Џозеф Бајден прогласи вонредна состојба во земјата поради опасност од недостиг на капацитетите за производство на електрична енергија и го продолжи ослободувањето од давачки за увоз на соларни панели од Азија, соопшти Белата куќа.

bb

„Електричната енергија е основен дел од модерниот живот што ги напојува домовите, компаниите и индустријата. Тоа е клучно за функционирањето на главните сектори на економијата, како и болниците, училиштата, јавниот транспорт и одбраната. Дури и изолираните прекини на струја може да имаат катастрофални здравствени и економски последици“, наведе Бајден во изјавата.

Изјави дека сега е потребен силен и доверлив енергетски систем и дека тоа не е само основна човечка потреба, туку е од клучно значење за националната безбедност и прашањето за одбраната.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top