Насловна / Вести / Австриски OMV се повлекува од Словенија

Австриски OMV се повлекува од Словенија

Австриската нафтена и гасна компанија OMV, соопшти дека во склоп на новиот пакет во рамките на програмата за реструктуирање, има намера да го продаде својот бизнис во Словенија. OMV во моментот управува со 120 бензински пумпи во Словенија, под брендовите OMV, Eurotruck, Avanti i Diskont. „Продажбата на бензинските пумпи е нов чекор во оптимирањето на портфолиото на компанијата“, јавуваат од OMV. После Petrol, OMV е втор по големина словенечки дистрибутер на нафтени деривати.

omv1

omv2

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top