Насловна / Вести / Успешно лансирана Ariane 6 – гордоста на Европа

Успешно лансирана Ariane 6 – гордоста на Европа

Најновиот европски ракетен лансер Ariane 6 успешно полета од европската вселенска станица во Француска Гвајана, после повеќекратно одложување. Ракетата се очекува да биде поефтина од својата претходничка Ariane 5, и е целосно европска креација развиена од страна на 13 европски земји предводени од Франција. 

Ракетата е изработена од француската компанија ArianeGroup, a со неа управува подружницата Arianespace во име на Европската вселенска агенција. После успешното лансирање, ракетата ќе учествува во својата прва комерцијална мисија со француски сателит во декември.

 

Испрати коментар

Scroll To Top