Насловна / Вести / Во Париз ќе почнува изградбата на жичарница долга 4,5 километри

Во Париз ќе почнува изградбата на жичарница долга 4,5 километри

Cable 1, проектот на првата градска жичара во Париз што ќе поврзе неколку предградија на југоистокот на француската престолнина со метро системот, конечно се реализира.

Pariz zicara

Изградбата ќе почне подоцна оваа година, објави францускиот весник Le Parisien, а системот вреден 132 милиони евра треба да им биде предаден во употреба на парижаните во текот на 2025 година.

Pariz zicara1

Според Dezeen, зад овој проект стојат архитектонското студио Atelier Schall, производителот на жичара и ски-лифтови Doppelmayr France, транспортната компанија Ile-de-France Mobilites, како и градежните компании Spie Batignolles и Egis Rail.

Кога ќе биде завршена, линијата ќе биде долга 4,5 километри и ќе има пет станици во предградијата Кретеј, Лимеј-Бреван, Валентон и Вилнев-Сен-Жорж.

Pariz zicara2

По должината на трасата ќе бидат изградени вкупно 33 столбови во форма на Y и V за поддршка на надземната линија на жичарницата.

Секоја кабина ќе може да прими десет патници, а се очекува системот да превезува околу 1.600 луѓе на час за време на шпицот.

Системот на жичарницата беше избран поради ридскиот терен во предградијата, што го ограничи создавањето на нови метро и железнички линии.

Pariz zicara3

Станиците ќе опслужуваат различни заедници и секоја ќе има свои уникатни дизајнерски елементи.

На терминалот Pointe du Lac на Кретеј, пешачки мост ќе ја поврзува станицата со блискиот трговски центар, додека станицата Bois Matar во Villeneuve-Saint-Georges ќе биде проектирана да го зачува погледот на околното земјоделско земјиште.

Pariz zicara4

Станиците кои се наоѓаат на приземјето ќе имаат постепени падини што ќе им овозможат на патниците пристап без скали или лифтови.

Скалите, лифтовите и ескалаторите ќе бидат поставени на станиците лоцирани над земјата за да се поврзат со подигнатите платформи.

Pariz zicara5

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top