Насловна / Вести / Во Копенхаген ќе садат овошни дрвја во парковите

Во Копенхаген ќе садат овошни дрвја во парковите

Жителите, но и туристите, на главниот град на Данска наскоро ќе може да јадат јаболки, боровници, капини и сливи, и тоа бесплатно.

Nyhavn Harbour in Copenhagen Denmark

Во Копенхаген почнува садењето на овошни дрвја во парковите, покрај игралиштата и во близина на училиштата.

Целта на оваа иновативна идеја е подобрување на општото здравје на жителите кои на секој чекор ќе имаат бесплатна здрава ужинка, но и проширување на зелените површини.

Danska1

“Многу граѓани немаат своја градина и тешко можат да ги научат своите деца како да живеат со природата. Сакаме нашиот град да биде место за живот, а не непријателски простор околу кој мораме да кружиме за да најдеме место за паркинг“, објаснува Астри Алер, една од промотерките на оваа иницијатива.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top