Насловна / Вести / Во 1992. пратена првата СМС порака

Во 1992. пратена првата СМС порака

На трети декември 1992. година пратена е првата СМС порака од мобилен телефон, а нејзиниот автор бил британскиот експерт за софтвер Нил Папворт.
Папворт изјавил дека немал претстава дека станува збор за „монументално случување“, кое ќе ја промени историјата.
Во СМС пораката пишувало „Среќен Божиќ“.

Screenshot_1

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top