Насловна / Вести / Versace Home – нов бутик во Милано

Versace Home – нов бутик во Милано

Vudafieri-Saverino Partners го разви концептот и дизајнот на ентериерот за првата врвна продавница на Versace Home во Милано. Просторот зафаќа површина од над 500 квадратни метри токму во срцето на Via Durini, главната дестинација во градот за луксузен дизајн.

0_resize

Со монументална фасада, раскошни скали кои го осветлуваат влезот и провокативната душа на Versace која веднаш се појавува да ги поздрави своите гости, ги има сите типични елементи на овој бренд во новиот бутик.

1_resize

Просторот е создаден да биде домаќин на колекциите мебел на брендот, а потсетува на големите резиденции на Versace со својата комбинација на луксуз и раскош, каде класичната архитектура комуницира со современоста. Еклектицизмот е клучниот збор што отсекогаш го водел овој бренд, па така и овој бутик е вистински пример.

5_resize

Во престижна и историска зграда, силното визуелно влијание на дизајнот се заснова на зголемени противречности, контрастни стилски кодови, скокови низ времето и индустриски реинтерпретации. Тоа е мешавина на стилови со чувство на иновативност бидејќи ја подобрува колекцијата Versace Home, која е оживеана со новите дизајнерски проекти на Ludovic и Robert Palomb во соработка со Донатела Версаче и произведена во партнерство со Luxury Living Group.

2_resize

Однадвор, зградата веднаш се истакнува со својата монументална фасада и статуи кои ја претставуваат уметноста, додека LED осветлените скали го навестуваат стилот на брендот. Светот на модата на Versace е прикажан во видеата проектирани на големи екрани и LED ѕид.

6_resize

Распореден на два ката, бутикот е дизајниран како приватна резиденција со дневна соба, трпезарија, долги ходници и главен апартман со дневен дел и дел за спиење. Покрај тоа, не недостига тајна градина, што е вистинско изненадување при обиколка на „куќата“.

3_resize

Низ просторот може да се забележат елементи на дисконтинуитет и симболика типични за Versace: гипсени рамки на ѕидот кои се речиси лежерно украсени со шари од златни листови, подови од ходникот каде полиран и мат мермер се сменуваат наизменично за впечатлив контраст, а завеси направени од жичани мрежести панели потсетуваат на индустриски стил на уникатен начин. Конечно, не можат да се пропуштат златните допири, препознатливите бои на Versace, што се истакнуваат на плафоните со позадинско осветлување и проширените метални врати.

4_resize

Тоа е игра на иконични референци и проекции на иднината, интензивна мешавина на влијание и стилски речник што зборува со јазикот на луксузот: израз на заводливата современост со допир на антиката.

7_resize

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top